Spotkanie w ProMediach [Szczecin]

Spotkanie w ProMediach [Szczecin]

12 kwietnia 2018 (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie z autorką powiastki autobiograficznej „Dziadko”, Ulą Orlińską-Frymus oraz Moniką Kreft, autorką ilustracji. Spotkanie poprowadzą – Anna Godzińska i Krzysztof Lichtblau.

Jak napisał Jerzy Madejski: „Komiks Urszuli Orlińskiej-Frymus i Moniki Kreft jest ciekawym oraz ważnym przedsięwzięciem edukacyjnym. Sygnalizuje to już intrygujący podtytuł, „powiastka autobiograficzna”. Powiastka, jak wiemy, jest gatunkiem oświeceniowym, a więc wytworem formacji kulturowej, która ufała, że wiedza i rozum są źródłem oraz gwarantem postępu. Ale Autorki modyfikują sens gatunku, dodają inną jeszcze formę, autobiografię, lecz przyjmują jej nie dawne, a dwudziestowieczne rozumienie. W ten sposób zmieniają znaczenie i Oświecenia, i autobiografii. Powiastka autobiograficzna staje się małym traktatem o Zagładzie i pamięci”.

Ula Orlińska-Frymus, rocznik 1982, jest doktorantką Uniwersytetu Szczecińskiego, od niedawna znowu mieszka w Szczecinie. Ukończyła szkołę dla emigrantów w Izraelu oraz podyplomowe studium nauki o Holokauście na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka reportaży z Izraela i Japonii, zakochana w Harukim Murakamim, sushi i komiksach Rutu Modan. A przede wszystkim – mama Franka. Zagubiona w tożsamości, poszukuje odpowiedzi na wiele pytań. Czyta i pisze o tym, co przeczytała; widzi i opowiada o tym. Od lat związana z tematami dotyczącymi Zagłady człowieka przez człowieka.

Dodaj komentarz